Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu mieszkania

Aranżacja wnętrza nie jest prostym zadaniem, bo trzeba wziąć pod uwagę szereg różnych kwestii jednocześnie. Sprawdź nasze pomysły na urządzenie mieszkania krok po kroku.

 

Urządzanie małego mieszkania w bloku, a większych i wyższych lokali

Rozkład i metraż poszczególnych pomieszczeń to kluczowa kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę przy urządzaniu mieszkania. Małe M w bloku lub kawalerka wymagają innych rozwiązań niż znacznie większy lokal, mieszkanie dwupoziomowe, czy posiadające wysokie sufity, które pozwalają zaaranżować dodatkową przestrzeń na antresoli.

 

Warto mieć to na uwadze już podczas gromadzenia inspiracji na urządzanie mieszania. Pomysły, które świetnie wyglądają na zdjęciach, niekoniecznie sprawdzą się w Twoim wnętrzu, jeśli wielkość i wysokość pomieszczeń znacząco się różni. Dotyczy to nie tylko liczby, wymiarów i charakteru mebli, lecz także dominujących we wnętrzu kolorów, stylu, zastosowanego oświetlenia czy dekoracji.

 

Urządzanie małych mieszkań w bloku jest trudniejsze nie tylko ze względu na mniejszy metraż, lecz także dlatego, że jedno pomieszczenie często musi spełniać różne funkcji. Priorytetem staje się więc maksymalnie funkcjonalne rozplanowanie przestrzeni. Ważny jest też stylistyczny i dekoracyjny umiar, żeby nie „zagracić” wnętrza. Duże mieszkanie daje większe możliwości aranżacyjne, ale tu z kolei dobrze wiedzieć, jak wyeksponować atuty przestrzeni.

 

Urządzanie mieszkania – inspiracje i porady

Od samego początku warto zbierać różne inspiracje na urządzenie mieszkania, a następnie wspólnie przemyśleć, które najlepiej odpowiadają potrzebom i gustowi domowników. W dobie internetu znacznie łatwiej znaleźć ciekawe pomysły, ale możesz ich szukać również w przestrzeni, w której zdarza Ci się przebywać.

 

Urządzanie mieszkania przebiega jednak krok po kroku, więc pewnie decyzje trzeba podjąć wcześniej niż inne. Zwykle kolejność prac wykończeniowo-aranżacyjnych jest następująca:

  • rozkład pomieszczeń i ewentualne korekty instalacji;
  • podłogi;
  • drzwi;
  • ściany;
  • oświetlenie i osprzęt;
  • najważniejsze sprzęty i stała zabudowa;
  • pozostałe meble
  • dodatki i dekoracje.

 

Poniżej znajdziesz 10 ważnych kwestii, które warto wziąć pod uwagę przy urządzaniu mieszkania.

 

1. Stylistyczna spójność

Gdy urządzasz małe mieszkanie, zdecydowanie ogranicz się do jednego stylu w całym lokalu. Przy większym metrażu i liczniejszych pomieszczeniach, możesz pozwolić sobie na nieco większą różnorodność. Również w tym wypadku warto jednak zadbać, by wystrój miał pewne cechy wspólne, a poszczególne strefy mieszkania były wizualnie spójne.

 

2. Kolorystyka wnętrza

W większości udanych aranżacji podstawą są neutralne i stonowane barwy, a wyrazistsze kolory występują głównie na niektórych meblach, dodatkach i dekoracjach. Szczególnie przy urządzaniu małych mieszkań postaw na jasne kolory ścian, podłóg i mebli, dzięki którym pomieszczenia wydadzą się większe. W dużym lokalu możesz odważniej sięgać po ciemniejsze barwy (np. na wybranych ścianach), ale dbając o to, by mieszkanie nie było zbyt ciemne.

 

3. Materiały i wzory

Umiar i spójność dobrze zachować nie tylko w kwestii ogólnej stylistyki i kolorów, lecz także wykorzystywanych materiałów i wzorów. Zbyt duża różnorodność w tym zakresie wprowadzi chaos do Twojego wnętrza.

 

4. Optyczne powiększanie przestrzeni lub eksponowanie zalet dużej powierzchni

Podczas urządzania niewielkich mieszkań w bloku warto sięgnąć po rozwiązania, które optycznie powiększają przestrzeń. Oprócz wspomnianych jasnych kolorów wykorzystaj duże lustra lub fototapety z efektem trójwymiarowości. Z kolei większy metraż wnętrza dobrze podkreśli jednolita podłoga bez progów, a wysokość – duże lampy sufitowe na długich kablach.

 

5. Okna i światło naturalne

Wybór odpowiednich aranżacji okiennych zależy od charakteru, wielkości i wystroju wnętrza, powierzchni okien oraz ekspozycji pomieszczeń na różne strony świata. Na przykład, gdy urządzasz małe mieszkanie z niewielkimi oknami, lepiej sprawdzą się modele jednoskrzydłowe i dobrze unikać ciężkich dekoracji okiennych.

 

6. Odpowiednie oświetlenie

Niedocenianym elementem aranżacji wnętrza jest oświetlenie. Przemyśl, jak dobrać oświetlenie w mieszkaniu tak, by było jednocześnie funkcjonalne, tworzyło klimat do różnych czynności, a także podkreślało te elementy wystroju, które chcesz wyeksponować.

 

Korzystaj zarówno z głównych, jak i kierunkowych źródeł światła i unikaj skrajności (jedna lampa albo bardzo liczne, chaotycznie rozmieszczone punkty świetlne). Ważna jest też odpowiednia temperatura światła oraz technologia wykonania i moc żarówek.

 

7. Meble, które nie przytłoczą wnętrza

Wybierając meble, zacznij od tych największych i najpotrzebniejszych, a dopiero później zajmij się resztą. Zwłaszcza przy urządzaniu małego mieszkania łatwo przytłoczyć wnętrze zbyt licznymi, a przede wszystkim za dużymi meblami (w sklepach są one często prezentowane tak, że wydają się mniejsze). Żeby tego uniknąć, przydatna będzie wizualizacja w prostym programie komputerowym do projektowania wnętrz, albo nawet stworzenie modelu „mebla” z kartonu.

 

8. Funkcjonalne meble

Praktyczne, dostosowane do potrzeb domowników aranżacje są ważne w każdym mieszkaniu. Im mniejszy metraż, meble powinny być jednak bardziej wielofunkcyjne. Szczególnie sprawdzą się te składane, modułowe i ze schowkami na drobiazgi. Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać dostępną do przechowywania przestrzeń, postaw też na wysokie, zabudowane szafy.

 

9. Dekoracje i dodatki

Ostatnim etapem urządzania mieszkania są dodatki i dekoracje, takie jak choćby tkaniny, dywany, poduszki, lustra, modne rośliny, obrazy, zdjęcia, grafiki czy wazony i inne drobne bibeloty. To dzięki nim nadasz mieszkaniu niepowtarzalnego charakteru i przytulności. Warto jednak kompletować dekoracje i dodatki stopniowo, żeby nie przesycić nimi przestrzeni.

 

10. Nie wszystko musi być od razu

Ostatnia porada na urządzanie mieszkania to: nie śpiesz się. Nie warto rzecz jasna nadmiernie zwlekać z tymi elementami aranżacji wnętrza, które muszą być wykonane w pierwszej kolejności, czy z wyborem najpotrzebniejszych do życia sprzętów. Nie wszystkie meble, a zwłaszcza dodatki i dekoracje musisz jednak wybrać od razu. Czasem lepiej trochę poczekać, niż szybko kupić rzeczy, które ostatecznie nie będą pasować do mieszkania.