Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Pokój dla dziecka – praktyczne rozwiązania

Pokój dziecięcy spełnia wiele funkcji naraz, bo jest jednocześnie sypialnią oraz miejscem do nauki i zabawy. Choć w Internecie nie brakuje inspiracji na urządzenie pokoju dla dziecka, warto pamiętać, że wystrój pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale – przede wszystkim – użytkową.

Funkcjonalna aranżacja pokoju dla dziecka

Podstawą aranżacji pokoju dla dziecka jest zaplanowanie kluczowych stref w ten sposób, aby miejsca o pokrewnych funkcjach sąsiadowały ze sobą.

  • Strefa do spania i odpoczynku powinna gwarantować spokój. Najlepiej, jeśli łóżko nie stoi na wprost drzwi ani pod oknem. Praktycznym rozwiązaniem są łóżka z szufladą na pościel i inne przedmioty lub łóżka na podeście albo antresoli.
  • W pobliżu łóżka dobrze umieścić garderobę w postaci szafy lub komody, a półki i szuflady na ubrania powinny być dostosowane do wzrostu dziecka. Potrzebne są także meble, które pozwolą na przechowywanie zabawek, książek i przyborów szkolnych. Często popełniany błąd, to za dużo odkrytych półek, a za mało szuflad, skrzyń czy koszy. Półki pozwalają wyeksponować zawartość, ale większość dzieci nie będzie utrzymywać na nich wystarczającego porządku, dlatego sprawdzą się głównie w przypadku książek.
  • Strefa do nauki z biurkiem, najlepiej z regulowaną wysokością. Biurko powinno stać blisko okna, ale nie przodem lub tyłem do niego (światło będzie się odbijać w komputerze, który z czasem pojawi się na biurku). Najwygodniej, gdy światło pada z prawej (dzieci praworęczne) lub lewej strony (leworęczne).
  • Kącik do rozwijania zainteresowań, zabaw i kontaktu z przyjaciółmi, najlepiej wyposażony w dodatkowy stolik lub rozkładany blat i siedziska, foteliki lub pufy. W pobliżu warto jednak zostawić trochę wolnego miejsca na podłodze, które jest niezbędne do zabaw.

 

Pokój dziecięcy – praktyczne inspiracje

Bez względu na to, czy chodzi o pokój dla chłopca, czy dla dziewczynki, urządzając pomieszczenie, należy zachować umiar w ilości sprzętów i kolorów. Wielość zabawek, maskotek czy książek i tak sprawi, że wnętrze będzie kolorowe i pełne życia. Dobrze ograniczyć się do 2-3 dominujących kolorów ścian i mebli. Na ścianach najlepiej sprawdzi się biel i jasne, pastelowe barwy. Intensywne kolory ożywiają przestrzeń, ale w zbyt dużej ilości mogą być męczące i utrudniać relaks. Warto też pamiętać, że gdy dziecko rośnie, szybko zmieniają się jego potrzeby i gusta. Tematyczne meble oraz oryginalne wzory i kolory na ścianach, mogą względnie szybko mu się znudzić, bezpieczniej więc postawić na bardziej uniwersalne rozwiązania. W oryginalnej aranżacji pokoju dla dziecka przydatne mogą być za to pomysły, które umożliwiają szybsze, tańsze i łatwiejsze metamorfozy pomieszczenia. Na przykład nowoczesne tapety i plakaty oraz specjalne farby, zwłaszcza magnetyczna, która pozwala mocować do ścian magnesy i dekoracje, czy tablicowa, która umożliwia malowanie po nich kredą. Bardzo istotne jest też właściwe oświetlenie. Oprócz głównego, sufitowego, powinno być kilka innych źródeł światła, jak przykładowo kinkiety, lampka biurkowa lub nocna, czy lampa stojąca w kąciku do zabaw.

 

Rozkład mieszkania a aranżacja pokoju dla dziecka

Możliwości aranżacji pokoju dziecięcego zależą także od rozkładu mieszkania. Pokój dla dziecka nie powinien być najmniejszym pomieszczeniem. Gdy z przyczyn ekonomicznych tak jest, należy maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce. Na przykład, warto wtedy umieścić łóżko na antresoli lub wprowadzić jednolitą zabudowę, z meblami zaprojektowanymi na miarę. Nowe mieszkania dają większe możliwości aranżacji pokoju dla dziecka i pozostałej przestrzeni. W lokalach kupionych na wczesnym etapie budowy często da się wprowadzić zmiany lokatorskie, choćby w układzie ścian działowych. Na uprzywilejowanej pozycji są w tym przypadku osoby szukające własnego M w miastach, w których buduje się liczne nowe mieszkania na sprzedaż. Wrocław jest znakomitym przykładem. Rynek pierwotny w mieście od lat rozwija się dynamicznie, a we Wrocławiu powstają nowe osiedla, atrakcyjne dla osób posiadających dzieci.

 

Mieszkania idealne dla rodzin z dziećmi

Przykładem takiej inwestycji mieszkaniowej we Wrocławiu jest osiedle Między Parkami. Zaletą wrocławskiego osiedla jest też lokalizacja, która zapewnia dużo zieleni, miejsc do spacerów oraz niską zabudowę w spokojnej okolicy na południu miasta, przy jednoczesnej dobrej komunikacji i bliskości centrum Wrocławia.

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat