Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Wysokości mieszkań. Jakie są popularne wysokości mieszkań dostępnych na rynku i od czego zależą?

Myślisz o tym, by w najbliższym czasie kupić nowe mieszkanie? Pamiętaj, by na etapie poszukiwań, uwzględnić nie tylko jego metraż, ale również wysokość. Ponad 100-letnie kamienice do dziś mają swoich zwolenników między innymi dlatego, że są przestronne i wysokie. Mieszkania w nowoczesnym budownictwie są natomiast niższe, ale jednocześnie bardziej komfortowe i praktyczne. Skąd wynikają te różnice i co na temat wysokości mieszkań mówią aktualnie obowiązujące przepisy?

Wysokość mieszkania – gdzie szukać aktualnych informacji?

Zastanawiasz się nad zakupem nowego mieszkania i chcesz rozeznać się w temacie aktualnych przepisów dotyczących warunków technicznych nowego budownictwa? Pamiętaj, że takich informacji zawsze w pierwszej kolejności warto szukać w ustawach i rozporządzeniach. W tym przypadku odpowiednim źródłem informacji będzie dla Ciebie np. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. „w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania? Tego dowiesz się z naszego artykułu, dostępnego na: https://develia.pl/pl/blog/co-warto-wziac-pod-uwage-przy-wyborze-mieszkania.

Minimalna wysokość mieszkania a przepisy

Aktualne przepisy nie określają maksymalnej wysokości mieszkań – pozwalając tym samym na dowolność i dopasowanie jej indywidualnie do swoich potrzeb. Istnieje natomiast ściśle określona minimalna wysokość mieszkań, która jest konieczna do komfortowego życia i funkcjonowania w swoich czterech kątach.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, minimalna wysokość mieszkań wynosi 2,5 m. Trzeba jednak pamiętać, że w rozporządzeniu został uwzględniony podział na kilka kategorii pomieszczeń. Są to między innymi:

  • pomieszczenia mieszkalne – to pokoje dzienne i sypialnie. Minimalna wysokość to w tym przypadku 2,5 m;
  • pomieszczenia higieniczno-sanitarne – to głównie łazienki. Ich wysokość minimalna to również 2,5 m;
  • pomieszczenia techniczne – to przede wszystkim kotłownie i pralnie. W tym przypadku minimalna wysokość jest mniejsza i wynosi 2 m;
  • pomieszczenia komunikacyjne – jak sama nazwa wskazuje, są to pomieszczenia, które służą do przemieszczania się (korytarze, hole oraz klatki schodowe). Minimalna wysokość tego typu pomieszczeń to 2,2 m.

Poddasze i antresola a wysokość mieszkania

Warunki techniczne uwzględnione w rozporządzeniu dają możliwość obniżenia wysokości pomieszczeń w przypadku antresol i poddaszy. Co istotne, dotyczy to wyłącznie budynków jednorodzinnych, zagrodowych oraz tzw. rekreacji indywidualnej. Oznacza to, że np. w budynkach wielorodzinnych (np. w blokach i nowoczesnym budownictwie od deweloperów) nie można obniżyć wysokości pomieszczeń na poddaszu. W tym przypadku wysokość pomieszczeń mierzy się, obliczając średnią z najniższej i najwyższej wysokości pomieszczenia. Uwaga: w kalkulacji nie uwzględnia się tej części wnętrza, która ma wysokość mniejszą niż 1,9 m.

Myślisz o tym, by stworzyć w swoim mieszkaniu miejsce na antresolę? To świetny pomysł, który pozwoli Ci optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Wiele cennych informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://develia.pl/pl/blog/antresola-pomysl-na-dodatkowa-przestrzen.

Wysokość mieszkania a rodzaj budynku

Minimalna wysokość mieszkań zależy od rodzaju budynku, w którym się ono znajduje.

  • Wysokość mieszkania deweloperskiego

Nowe mieszkania od deweloperów są projektowane w oparciu o aktualnie obowiązujące wytyczne. Dla zapewnienia większego komfortu wysokość mieszkań deweloperskich często jest wyższa od minimalnej i wynosi 2,6 m a niekiedy nawet 2,7 m.

  • Wysokość mieszkania w bloku z wielkiej płyty

Bloki z tzw. wielkiej płyty to charakterystyczny symbol lat 60., 70. i 80. Wysokość mieszkań w takich blokach wynosi zwykle od 2,4 m do około 2,6 m. Do najpoważniejszych wad mieszkań w blokach z wielkiej płyty najczęściej zalicza się m.in. słabą jakość wykorzystanych materiałów budowlanych oraz stosunkowo niewielkie, a tym samym niefunkcjonalne metraże. Minusem tego typu mieszkań jest również kiepska wentylacja i akustyka – często słychać sąsiadów oraz hałas dobiegający z zewnątrz.

  • Wysokość mieszkania w kamienicy

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech kamienic, jest duża wysokość pomieszczeń. Najczęściej wynosi ona nieco ponad 3 m, choć nie brakuje takich, w których sufit od podłogi dzieli nawet 5 m!

Dlaczego średnia wysokość mieszkania w kamienicy jest tak duża? Przede wszystkim jest to związane z zamysłem architektów, którzy projektowali tego typu budynki w XIX oraz XX wieku. Chcieli oni bowiem jak najlepiej odzwierciedlić proporcje typowe dla stylu klasycznego i wprowadzić do wnętrz światło oraz odpowiednią akustykę. Choć takie wnętrza niewątpliwie mogą mieć swój urok, są jednocześnie trudniejsze i droższe do ogrzania, niż np. nowe mieszkania od deweloperów.

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat