Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Smart Home – czym jest inteligentny dom?

Co to jest inteligentny dom? Jakie urządzenia mogą się w nim znaleźć? Dowiedz się, dlaczego warto mieć Smart Home i sprawdź ciekawe sprzęty – inteligentne oświetlenie domu, sterowanie ogrzewaniem czy roletami. Poznaj z nami rozwiązania Smart Home!


Inteligentny dom – co to?

Inteligentny dom, czyli inaczej Smart Home to szereg rozwiązań automatyki domowej opierających się na Internecie Rzeczy. Urządzenia komunikują się ze sobą przez Wi-Fi, Bluetooth, Ethernet czy technologię Zigbee. Smart Home to wiele rodzajów inteligentnych czujników, które komunikują się ze sobą, przesyłają sygnały, a w rezultacie sterują działaniem smart urządzeń.

Smart urządzenia nieustannie wymieniają się informacjami, by zapewnić Ci jak największy komfort w inteligentnym domu. Wstajesz rano –  Twoje rolety automatycznie podnoszą się do góry, a czajnik gotuje wodę na kawę. Wygodnie, prawda? Tak jest z rozwiązaniami Smart Home! W zależności od preferencji, możesz zaprojektować dziesiątki akcji, które mają wykonywać Twoje smart urządzenia – żarówki, rolety, TV, czajnik, robot sprzątający i wiele innych.

Sprawdź też: Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu mieszkania


Smart Home – czy warto go mieć? Poznaj zalety!

Smart Home to ciekawe, innowacyjne rozwiązanie, które ma wiele zalet. Poznaj je!

1. Wygoda i oszczędność czasu

Zarządzasz elektroniką w domu poprzez smartfon, laptop lub tablet, gdziekolwiek jesteś. To duże ułatwienie i oszczędność czasu – nie musisz manualnie ustawiać parametrów grzewczych w domu, kontrolować oświetlenia (czy światła są wyłączone), klimatyzacji, alarmów i innych parametrów. Poza automatyzacją elektroniki w domu niewątpliwą zaletą jest to, że korzystanie z urządzeń smart jest po prostu przyjemne – muzyka z soundbarów, która podąża za Tobą czy roboty sprzątające, to tylko niektóre przykłady inteligentnych urządzeń.

2. Niższe rachunki

Korzystanie z rozwiązań Smart Home pozwala oszczędzać, ponieważ opłaty za energię elektryczną i gaz maleją. Jak to działa? Czujniki i centrala, które składają się na inteligentne zarządzanie domem lub mieszkaniem, systematycznie oceniają zapotrzebowanie na ciepło, światło czy klimatyzację w danym pokoju. Pozwala to na optymalizację wykorzystania prądu i gazu. Jeśli nikogo nie ma w pokoju, system gasi światło, a nocą lub w przypadku wyjazdu, obniża temperaturę w pomieszczeniach.

Może Cię zainteresować: Projektowanie i aranżacja wnętrz — czy potrzebujemy do tego fachowca?

3. Bezpieczeństwo

Inteligentny dom to również systemy antywłamaniowe i czujniki bezpieczeństwa, które poinformują Cię o podwyższonym stężeniu tlenku węgla, wycieku gazu czy zagrożeniu pożarowym. Dzięki kamerom możesz obserwować, co dzieje się wokół domu podczas Twojej nieobecności.


Inteligentny dom – urządzenia, które możesz mieć

Jak stworzyć inteligentny dom? Jakie są elementy inteligentnego domu? Najłatwiej zainstalować automatykę na etapie deweloperskim mieszkania lub podczas budowy domu. Jeśli  jednak przeprowadzasz remont lub po prostu chcesz dodać smart urządzenia do swojego domu, wystarczy, że kupisz bazową centralę (hub) z czujnikami, z którymi będą komunikować się inteligentne urządzenia. Centrala rozpoznaje sygnały wysyłane przez czujniki rozmieszczone w domu i steruje akcjami – otwarte okno może być przykładowo sygnałem do zmiany temperatury ogrzewania.

 

Poznaj przykładowe elementy inteligentnego domu.

  • Inteligentne oświetlenie domu

Zintegrowane czujniki ruchu i natężenia światła pozwalają sterować oświetleniem w domu w zależności od Twoich preferencji, lampy mogą zapalać się lub gasnąć, świecić przytłumionym  lub intensywnym światłem. Inna opcja to symulowanie światła w domu –  w przypadku gdy ktoś będzie zbliżać się do posesji pod Twoją nieobecność. Inteligentne oświetlenie domu generuje oszczędności – smart gniazdka pozwalają monitorować zużycie energii i samodzielnie włączać lub wyłączać podłączone urządzenia.

Sprawdź więcej: Jak dobrać oświetlenie w mieszkaniu – 5 przydatnych wskazówek

  • Inteligentne sterowanie ogrzewaniem

Dzięki czujnikom temperatury i wilgotności stacja bazowa reguluje temperaturę, klimatyzację i wentylację w ergonomiczny sposób. Wszystko po to, by nie narażać mieszkania lub domu na straty ciepła. Inteligentne sprzęty weryfikują, czy okna są otwarte i kontrolują działanie klimatyzacji.

  • Inteligentne multimedia

Smart TV, smart Wi-Fi czy inteligentne urządzenia audio, takie jak soundbary i systemy multiroom, to również przykłady inteligentnych urządzeń, które swoje działanie mogą dostosowywać np. do Twojej lokalizacji w domu.

Smart Home to także inteligentne sterowanie roletami, ekspresami do kawy, oczyszczaczami powietrza, odkurzaczami, czajnikami i szeregiem innych przydatnych w domu urządzeń.