Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Ekologiczne rozwiązania w domu – od czego zacząć?

Chciałbyś zrobić coś dobrego dla środowiska naturalnego? Zacznij wprowadzać zmiany w najbliższym otoczeniu. Podpowiadamy, jak dbać o środowisko we własnym domu. Oto kilka prostych i skutecznych sposobów.

Troska o środowisko naturalne nie wymaga wielkich wyrzeczeń. Na początek warto po prostu pracować nad zmianą codziennych nawyków. Na co warto zwrócić uwagę?

Ekologia w domu – oszczędzaj energię elektryczną

Jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia atmosfery jest spalanie węgla podczas produkcji energii elektrycznej. Dlatego tak ważne jest, żeby ją oszczędzać. Od tego możesz zacząć wprowadzanie ekologicznych rozwiązań w domu. Jeżeli kupujesz nowe urządzenia AGD – takie jak lodówka czy zmywarka – zwróć uwagę na ich klasę energetyczną. Wybieraj energooszczędne modele klasy A. W ten sposób zadbasz zarówno o środowisko naturalne, jak i o własny portfel – mniejsze zużycie energii elektrycznej, to niższe rachunki za prąd.

Zadbaj także o odpowiednie oświetlenie. Obecnie najbardziej ekologicznym rozwiązaniem są diody LED. Największą zaletą tej technologii jest wysoka skuteczność – praktycznie cała pobrana energia (od 85% do 95%) zostaje zamieniona w światło. Aby zmniejszyć zużycie prądu, dopilnuj –  by moc oświetlenia była dopasowana do wielkości pomieszczeń. Więcej praktycznych porad znajdziesz w naszym poradniku „Jak dobrać oświetlenie w mieszkaniu? 5 przydatnych wskazówek”.

Segregacja odpadów mieszkaniu

Recykling jest jedną z najskuteczniejszych metod walki z nadprodukcją odpadów. Według obowiązujących przepisów śmieci należy dzielić na pięć kategorii: metal i tworzywo sztuczne, odpady zmieszane, papier, szkło i bioodpady.

Właściwa segregacja śmieci w małym mieszkaniu może być sporym wyzwaniem. Już na początkowym etapie urządzania wnętrz zastanów się, gdzie możesz wygospodarować miejsce na kosze na śmieci. Praktycznym rozwiązaniem są kilkukomorowe pojemniki do ich segregacji. Jeżeli planujesz zamówić meble na wymiar, w projekcie możesz uwzględnić szufladę dopasowaną do wymiarów koszów na śmieci. Innym rozwiązaniem są eleganckie kosze, które nie muszą być ukryte w szafce. Poszukaj modelu, który będzie dopasowany do wystroju Twojej kuchni.

Dbanie o środowisko jest prostsze, niż myślisz. Zacznij już dziś ekologiczne działania we własnym domu!

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat