Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Inspiracje łazienkowe 2w1 – dlaczego warto zdecydować się na wannę z prysznicem?

Aranżacja wnętrza o niewielkim metrażu bywa kłopotliwa, dlatego warto szukać kompaktowych elementów wyposażenia, które łączą w sobie co najmniej dwie funkcjonalności. To szczególnie istotne w przypadku łazienki, czyli pomieszczenia, które jest na ogół najmniejsze w całym domu. Jedną z najważniejszych kwestii, którą należy ustalić przed przystąpieniem do wykańczania lub remontu, jest wybór urządzeń sanitarnych. Wanna czy prysznic? A może zdecydować się na rozwiązanie 2w1?

Zobacz także: Jak urządzić małą łazienkę?

Gdzie sprawdzi się wanna z prysznicem?

Wanna z prysznicem to świetne rozwiązanie do małych wnętrz oraz większych łazienek urządzonych w stylu minimalistycznym. Funkcjonalność kabiny prysznicowej i wygoda tradycyjnej wanny sprawiają, że użytkownik nie musi godzić się na żadne kompromisy. Aby wanna uzyskała funkcję natrysku, wystarczy wyposażyć ją w baterię prysznicowo-wannową, zestaw prysznicowy oraz osłonę w postaci drzwi, parawanu lub zwykłej zasłonki.

Wanna z prysznicem do dużej łazienki

Jeżeli dysponujesz większą powierzchnią użytkową, możesz zdecydować się na owalną lub okrągłą wannę wolnostojącą umiejscowioną na środku pomieszczenia. W takim wypadku możliwości aranżacji wanny z prysznicem ograniczają się do zastosowania tradycyjnej zasłony prysznicowej zwisającej  na stelażu zainstalowanym na górnej krawędzi zbiornika wanny.
Nieco łatwiejsze w aranżacji są wanny prostokątne, które można osłonić składanym parawanem nawannowym wykonanym ze szkła hartowanego bądź tworzywa sztucznego. Najwięcej możliwości daje jednak ustawienie wanny blisko ściany. Montaż narożny zajmuje najmniej miejsca i pozwala uzyskać naturalny kształt kabiny. Jeżeli w łazience znajduje się wnęka, otoczona z trzech stron, świetnym pomysłem będzie ustawienie drzwi prysznicowych na jednej z krawędzi, które zamkną kabinę, tworząc wyizolowaną przestrzeń natryskową.

Zobacz także: Wanna czy prysznic

Parawan nawannowy – czy to się opłaca?

Możliwości stworzenia wanny z prysznicem są w zasadzie nieograniczone, niemniej najłatwiejsze w aranżacji są wanny w kształcie prostokąta przeznaczone do montażu przy ścianie. We wnętrzach minimalistycznych doskonale sprawdzą się wanny wyposażone w parawan nawannowy lub drzwi przesuwne. Zasłony prysznicowe będą natomiast dobrym wyborem do łazienek zaaranżowanych w stylu klasycznym, romantycznym lub glamour.

Jeżeli zależy Ci przede wszystkim na funkcjonalności, zdecydowanie najlepszym wyborem będzie parawan, który pełni jednocześnie funkcje ochronne i dekoracyjne. Na rynku dostępne są modele złożone z dwóch lub trzech skrzydeł, które można z łatwością dopasować do wanny o bardziej skomplikowanym kształcie. W zależności od preferencji możesz zdecydować się na parawan otwierany wahadłowo bądź harmonijkowo. Wykonany ze szkła lub plexi przypomina obudowę tradycyjnej kabiny prysznicowej i ma takie same funkcjonalności.

Jak wybrać baterie do wanny z prysznicem?

W standardowych kabinach prysznicowych instaluje się wyłącznie baterię prysznicową, podczas gdy wanny są zazwyczaj wyposażone w baterię wannową z prysznicem ręcznym. W przypadku rozwiązań łączonych najlepiej sprawdzą się baterie wannowo-prysznicowe z naściennym uchwytem na słuchawkę. Jak połączyć wannę z prysznicem? Najlepiej, aby bateria utrzymywała stałą temperaturę oraz strumień wody — to szczególnie ważne w domach jednorodzinnych, w których może dochodzić do skoków ciśnienia. Świetnym rozwiązaniem będzie model 3w1 wyposażony w deszczownię, słuchawkę oraz składaną wylewkę wannową. Niektóre modele posiadają dodatkowo przełączniki zintegrowane z regulatorem, które umożliwiają skierowanie wody do słuchawki lub wylewki za pomocą dźwigni.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Co jest bardziej oszczędne wanna czy prysznic?

Uważa się, że korzystanie z prysznica jest bardziej ekologiczne niż kąpiele w wannie, co może być mylące. Osoby, które lubią brać dłuższe prysznice, trwające około 15 minut, zużywają średnio 150 litrów wody, czyli ilość potrzebną do komfortowej kąpieli w wannie. Aby rzeczywiście zauważyć oszczędności na rachunkach, warto zainwestować w deszczownicę lub baterię z perlatorem.

Gdzie zamontować prysznic nad wanna?

Baterię należy zamontować co najmniej 10-18 cm powyżej górnej krawędzi wanny. W przypadku wanny, która pełni jednocześnie funkcję prysznica, rekomenduje się instalację na wysokości ok. 110-130 cm od podłogi.

Czy wanna z prysznicem zawsze będzie dobrym wyborem?

Wysokość ściany wanny może okazać się problematyczna dla osób o ograniczonej sprawności, seniorów oraz dzieci, dlatego zanim zdecydujesz się na to rozwiązanie, zastanów się, czy wszyscy domownicy będą mogli swobodnie korzystać z natrysku.

Ile kosztuje wanna z prysznicem?

Koszt wanny z prysznicem obejmuje cztery główne elementy: wannę, baterię prysznicowo-wannową, zestaw prysznicowy na drążku oraz parawan nawannowy. Ostateczna cena zależy od jakości poszczególnych elementów, niemniej najbardziej budżetowa opcja to ok. 2000 zł.

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat