Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Powierzchnia użytkowa a metraż mieszkania

W trakcie poszukiwań idealnego mieszkania zwracasz uwagę na jego lokalizację, układ pomieszczeń czy dostępne udogodnienia. Warto pamiętać, że na jego wartość wpływa także powierzchnia użytkowa, co z kolei przekłada się m.in. na wysokość podatku od nieruchomości. Jak obliczyć powierzchnię użytkową domu lub mieszkania i co wlicza się w metraż lokalu?

 

Powierzchnia użytkowa domu lub mieszkania

Zakup domu lub mieszkania to spora inwestycja, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sprawdzić m.in. powierzchnię użytkową lokalu. Niezależnie od tego, czy rozglądasz się za nieruchomością na rynku wtórnym, czy pierwotnym. Do obliczeń metrażu deweloper lub sprzedający mógł skorzystać z jednej z dwóch dostępnych norm, czyli:

  • PN-ISO 9836:1997 – obowiązującej do 19 września 2020 roku, zgodnie z którą do powierzchni użytkowej lokalu wlicza się m.in. powierzchnię pod ścianami działowymi.
  • PN-ISO 9836:2015-12 – wprowadzona od 19 września 2020 roku norma zrezygnowała m.in. z włączania do metrażu nieruchomości ścian wewnętrznych.

Pamiętaj, że przy samodzielnym obliczaniu powierzchni użytkowej mieszkania lub domu należy posługiwać się normą, która została zawarta w umowie (sprzedaży, rezerwacyjnej czy deweloperskiej). Przy tego typu pomiarach warto wyposażyć się w dalmierz. Jednak jakie pomieszczenia są wliczane w metraż lokum? Obie normy budowlane wskazują, że pokoje o wysokości równej lub większej od 2,20 m uwzględnia się w 100%, od 2,20 m do 1,40 m w 50%, a poniżej 1,40 m – pomija się całkowicie.

Warto wiedzieć:

Powierzchnię użytkową mieszkania podaje się w metrach kwadratowych do dwóch miejsc po przecinku.

 

To może Cię zainteresować: Jak obliczyć powierzchnię mieszkania? Jak dobrać metraż do własnych potrzeb?

Powierzchnia użytkowa – co się wlicza?

Kiedy jest obliczana rzeczywista powierzchnia użytkowa mieszkania? Należy ją ustalić zaraz po zakończeniu budowy – obliczeń dokonuje deweloper z pomocą wykwalifikowanej osoby z uprawnieniami budowlanymi. Oczywiście, kalkulacje muszą bazować na podstawie jednej z wcześniej wspomnianych norm. Jednak czy to oznacza, że nie można dokonywać pomiarów samodzielnie? Jest to jak najbardziej możliwe.

Od powierzchni użytkowej mieszkania nie tylko zależy jego cena, ale także wysokość czynszu czy koszt, jaki poniesiesz za wykończenie lokum. Co wlicza się w metraż nieruchomości? Podczas pomiarów należy uwzględnić wszystkie przestrzenie z wyłączeniem strychów, balkonów, tarasów, loggii oraz szaf i schowków w ścianach.

Ciekawostka:

Jaka jest różnica pomiędzy powierzchnią użytkową a całkowitą? W przypadku obliczania powierzchni całkowitej nieruchomości bierze się pod uwagę wszystkie kondygnacje budynku, zarówno te poniżej poziomu gruntu, jak i powyżej terenu (np. taras na dachu). Mierzy się ją po zewnętrznym obrysie lokalu.

 

Sprawdź również: Metoda pomiaru metrażu a cena mieszkania

Powierzchnia użytkowa mieszkania a umowa z deweloperem

Zdarza się, że uzyskane wyniki różnią się od tych, które zostały uwzględnione w projekcie budowlanym. Najczęściej wynika to z grubości tynków czy rozmieszczenia niektórych materiałów wykończeniowych w lokum.

Znajomość powierzchni użytkowej lokalu pozwoli Ci na zaplanowanie przyszłych wydatków, w tym opłat związanych z wykończeniem nieruchomości. Zastanawiasz się, jak znaleźć odpowiednią kawalerkę lub apartament w stanie deweloperskim? Sprawdź nasz artykuł o tym, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze mieszkania i zrealizuj swoje marzenia o własnych czterech kątach!

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat