Jak obliczyć powierzchnię mieszkania? Jak dobrać metraż do własnych potrzeb?
Powierzchnia mieszkania to jedno z najważniejszych kryteriów, które brane jest pod uwagę przez osoby, które planują zakup nieruchomości. Nic dziwnego – metraż ma ogromny wpływ na komfort życia, a także na cenę lokalu i koszt jego wykończenia. Podpowiadamy, jak dobrać metraż do własnych potrzeb i jak samodzielnie obliczyć powierzchnię mieszkania.
Metraż mieszkania – jak go obliczyć?
Informacja o wymiarach mieszkania uwzględniania jest w każdym ogłoszeniu o sprzedaży.
Od metrażu mieszkania uzależniona jest jego cena, a także wysokość czynszu, podatku od nieruchomości, koszty wykończenia i urządzenia. Na podstawie informacji o powierzchni poszczególnych pomieszczeń możesz oszacować, ile farby, tapety, płytek czy paneli podłogowych będziesz potrzebował.
Sprawdź, ile kosztuje malowanie pokoju.
Jak samodzielnie zmierzyć mieszkanie? Obliczenie powierzchni kupowanej nieruchomości nie jest trudne – niezbędna jest tu wiedza wyniesiona z lekcji matematyki w szkole podstawowej. Musisz wyposażyć się w przyrząd, który pozwoli Ci zmierzyć odległość między ścianami. Możesz wykorzystać rozwijaną miarkę, chociaż zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem będzie miernik laserowy. Wystarczy jedno przyciśnięcie guzika, a na wyświetlaczu pojawi się dokładna odległość między dwoma punktami. W porównaniu do zwijającej i załamującej się taśmy, miernik laserowy jest znacznie poręczniejszym rozwiązaniem. Niektóre modele umożliwiają także wygodne obliczanie powierzchni na podstawie dwóch pomiarów odległości.
Powierzchnia mieszkania wyrażana jest w metrach kwadratowych. Jeden metr kwadratowy odpowiada powierzchni kwadratu o wymiarach jeden metr na jeden metr. Metraż mieszkania otrzymasz po obliczeniu i zsumowaniu powierzchni poszczególnych pomieszczeń. Ustalenie metrażu pokoju w kształcie kwadratu lub prostokąta nie jest trudne – wystarczy, że zmierzysz długość i szerokość pomieszczenia, a następnie pomnożysz te liczby przez siebie. Przykładowo: jeżeli szerokość pokoju wynosi 3 metry, a długość 5 metrów, to powierzchnia wynosi 15 metrów kwadratowych (3 x 5 = 15). Problemy mogą pojawić się, gdy pomieszczenie ma nieregularny kształt. Jeżeli w pokoju znajduje się wnęka, najpierw oblicz pole powierzchni pomieszczenia bez wnęki, a następnie oblicz pole wnęki i zsumuj te dwa wyniki. Przykładowo: jeżeli szerokość pokoju wynosi 3 metry, długość 5 metrów, a na dłuższej ścianie znajduje się wnęka o wymiarach 2 metry na metr, to powierzchnia całego pomieszczenia wynosi 17 metrów kwadratowych. (3 x 5 + 2 x 1 = 15 + 2 = 17). Po obliczeniu powierzchni wszystkich pomieszczeń i dodaniu wyników, otrzymasz metraż całego mieszkania.
Przeczytaj też: Powierzchnia użytkowa a metraż mieszkania
Jak duże mieszkanie wybrać?
Powierzchnia mieszkania to jedno z podstawowych kryteriów, które ułatwia znalezienie odpowiedniego lokalu. Przed rozpoczęciem poszukiwań powinieneś dobrze zastanowić się nad tym, jaki metraż będzie Ci odpowiadał. Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wielkość mieszkania i rozkład pomieszczeń powinny być dopasowane do liczby i wieku domowników, ich potrzeb i przyzwyczajeń.
Jeżeli jesteś singlem i planujesz mieszkać sam, odpowiednia będzie kawalerka lub mieszkanie dwupokojowe o wymiarach 25‒30 metrów kwadratowych. Taki lub nieco większy metraż powinien także wystarczyć parom, które nie mają dzieci. Pamiętaj o tym, że pod uwagę warto brać nie tylko powierzchnię całego mieszkania, ale także wymiary poszczególnych pomieszczeń.
Sprawdź nowe mieszkania we Wrocławiu od 33 m2 do 153 m2
Na tym etapie warto przeanalizować zainteresowania, przyzwyczajenia i tryb życia. Przykładowo – jeżeli planujesz mieszkać sam, układ przechodni, w którym z salonu przechodzi się do sypialni, nie powinien być problemem. Warto pomyśleć też o tym, w jaki sposób będziesz korzystał z mieszkania. Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie. Przykład? Jeżeli nie lubisz gotować, a posiłki jesz na mieście, duża kuchnia nie jest Ci potrzebna. W takim przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzi się mieszkanie z małą kuchnią i większym salonem. Z kolei jeżeli uwielbiasz spędzać czas na gotowaniu, dobrym rozwiązaniem jest mieszkanie z aneksem kuchennym \ otwarta kuchnia. Brak ściany między kuchnią a dużym pokojem sprawia, że kuchnia staje się widna, przestronna i łatwo dostępna. Jeżeli chcesz urządzić gabinet, biblioteczkę czy domową siłownię mieszkanie dwupokojowe sprawdzi się lepiej niż kawalerka.
Dla rodzin z małym dzieckiem najlepszym rozwiązaniem będzie mieszkanie trzypokojowe. Taka liczba pomieszczeń ułatwi codzienne życie. Małe dziecko będzie miało przestrzeń do swobodnej zabawy, a gdy podrośnie i wejdzie w okres nastoletni, własny pokój zapewni mu upragnioną prywatność i niezależność. Nic nie będzie stało na przeszkodzie, by nastolatek urządził pokój po swojemu. Drugi pokój, zaaranżowany na sypialnię lub gabinet, zapewni rodzicom spokój i intymność. Trzypokojowe mieszkanie nada się także dla rodziny czteroosobowej – jednak w tym przypadku dzieci będą musiały dzielić pokój. Może to prowadzić do konfliktów – zwłaszcza jeśli różnica wieku jest duża. Oczywiście, można rozdzielić dzieci na dwa pokoje ‒ wtedy salon przejmie rolę sypialni rodziców. Takich problemów nie ma w mieszkaniach czteropokojowych – dwa pokoje spełniają funkcję pokoi dla dziec, jeden zarezerwowany jest na sypialnię rodziców, a jeden spełnia funkcję salonu lub jadalni.
Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie: „Jaki metraż wybrać?”. Jak widać z powyższego tekstu, warto przeanalizować naprawdę wiele czynników, by wybrać idealne mieszkanie.