Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Jak obliczyć powierzchnię mieszkania? Jak dobrać metraż do własnych potrzeb?

Powierzchnia mieszkania to jedno z najważniejszych kryteriów, które brane jest pod uwagę przez osoby, które planują zakup nieruchomości. Nic dziwnego – metraż ma ogromny wpływ na komfort życia, a także na cenę lokalu i koszt jego wykończenia. Podpowiadamy, jak dobrać metraż do własnych potrzeb i jak samodzielnie obliczyć powierzchnię mieszkania.

Metraż mieszkania – jak go obliczyć?

Informacja o wymiarach mieszkania uwzględniania jest w każdym ogłoszeniu o sprzedaży.

Od metrażu mieszkania uzależniona jest jego cena, a także wysokość czynszu, podatku od nieruchomości, koszty wykończenia i urządzenia. Na podstawie informacji o powierzchni poszczególnych pomieszczeń możesz oszacować, ile farby, tapety, płytek czy paneli podłogowych będziesz potrzebował. Jak samodzielnie zmierzyć mieszkanie? Obliczenie powierzchni kupowanej nieruchomości nie jest trudne – niezbędna jest tu wiedza wyniesiona z lekcji matematyki w szkole podstawowej. Musisz wyposażyć się w przyrząd, który pozwoli Ci zmierzyć odległość między ścianami. Możesz wykorzystać rozwijaną miarkę, chociaż zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem będzie miernik laserowy. Wystarczy jedno przyciśnięcie guzika, a na wyświetlaczu pojawi się dokładna odległość między dwoma punktami. W porównaniu do zwijającej i załamującej się taśmy, miernik laserowy jest znacznie poręczniejszym rozwiązaniem. Niektóre modele umożliwiają także wygodne obliczanie powierzchni na podstawie dwóch pomiarów odległości.

Powierzchnia mieszkania wyrażana jest w metrach kwadratowych. Jeden metr kwadratowy odpowiada powierzchni kwadratu o wymiarach jeden metr na jeden metr. Metraż mieszkania otrzymasz po obliczeniu i zsumowaniu powierzchni poszczególnych pomieszczeń. Ustalenie metrażu pokoju w kształcie kwadratu lub prostokąta nie jest trudne – wystarczy, że zmierzysz długość i szerokość pomieszczenia, a następnie pomnożysz te liczby przez siebie. Przykładowo: jeżeli szerokość pokoju wynosi 3 metry, a długość 5 metrów, to powierzchnia wynosi 15 metrów kwadratowych (3 x 5 = 15). Problemy mogą pojawić się, gdy pomieszczenie ma nieregularny kształt. Jeżeli w pokoju znajduje się wnęka, najpierw oblicz pole powierzchni pomieszczenia bez wnęki, a następnie oblicz pole wnęki i zsumuj te dwa wyniki. Przykładowo: jeżeli szerokość pokoju wynosi 3 metry, długość 5 metrów, a na dłuższej ścianie znajduje się wnęka o wymiarach 2 metry na metr, to powierzchnia całego pomieszczenia wynosi 17 metrów kwadratowych. (3 x 5 + 2 x 1 = 15 + 2 = 17). Po obliczeniu powierzchni wszystkich pomieszczeń i dodaniu wyników, otrzymasz metraż całego mieszkania.

Jak duże mieszkanie wybrać?

Powierzchnia mieszkania to jedno z podstawowych kryteriów, które ułatwia znalezienie odpowiedniego lokalu. Przed rozpoczęciem poszukiwań powinieneś dobrze zastanowić się nad tym, jaki metraż będzie Ci odpowiadał. Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wielkość mieszkania i rozkład pomieszczeń powinny być dopasowane do liczby i wieku domowników, ich potrzeb i przyzwyczajeń.

Jeżeli jesteś singlem i planujesz mieszkać sam, odpowiednia będzie kawalerka lub mieszkanie dwupokojowe o wymiarach 25‒30 metrów kwadratowych. Taki lub nieco większy metraż powinien także wystarczyć parom, które nie mają dzieci. Pamiętaj o tym, że pod uwagę warto brać nie tylko powierzchnię całego mieszkania, ale także wymiary poszczególnych pomieszczeń. Na tym etapie warto przeanalizować zainteresowania, przyzwyczajenia i tryb życia. Przykładowo – jeżeli planujesz mieszkać sam, układ przechodni, w którym z salonu przechodzi się do sypialni, nie powinien być problemem. Warto pomyśleć też o tym, w jaki sposób będziesz korzystał z mieszkania. Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie. Przykład? Jeżeli nie lubisz gotować, a posiłki jesz na mieście, duża kuchnia nie jest Ci potrzebna. W takim przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzi się mieszkanie z małą kuchnią i większym salonem. Z kolei jeżeli uwielbiasz spędzać czas na gotowaniu, dobrym rozwiązaniem jest mieszkanie z aneksem kuchennym. Brak ściany między kuchnią a dużym pokojem sprawia, że kuchnia staje się widna, przestronna i łatwo dostępna. Jeżeli chcesz urządzić gabinet, biblioteczkę czy domową siłownię mieszkanie dwupokojowe sprawdzi się lepiej niż kawalerka.

Dla rodzin z małym dzieckiem najlepszym rozwiązaniem będzie mieszkanie trzypokojowe. Taka liczba pomieszczeń ułatwi codzienne życie. Małe dziecko będzie miało przestrzeń do swobodnej zabawy, a gdy podrośnie i wejdzie w okres nastoletni, własny pokój zapewni mu upragnioną prywatność i niezależność. Nic nie będzie stało na przeszkodzie, by nastolatek urządził pokój po swojemu. Drugi pokój, zaaranżowany na sypialnię lub gabinet, zapewni rodzicom spokój i intymność. Trzypokojowe mieszkanie nada się także dla rodziny czteroosobowej – jednak w tym przypadku dzieci będą musiały dzielić pokój. Może to prowadzić do konfliktów – zwłaszcza jeśli różnica wieku jest duża. Oczywiście, można rozdzielić dzieci na dwa pokoje ‒ wtedy salon przejmie rolę sypialni rodziców. Takich problemów nie ma w mieszkaniach czteropokojowych – dwa pokoje spełniają funkcję pokoi dziecięcych, jeden zarezerwowany jest na sypialnię rodziców, a jeden spełnia funkcję salonu lub jadalni.

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie: „Jaki metraż wybrać?”. Jak widać z powyższego tekstu, warto przeanalizować naprawdę wiele czynników, by wybrać idealne mieszkanie.